duraks

 

Kurš gan bērnībā nav kopā ar savām māsām, brāļiem, māsīcām vai brālēniem spēlējis duraku jeb cūkas? Duraks ir Latvijā populārākā kāršu spēle, kas ir lieliski piemērota gan mierīgām pasēdēšanām, gan ballītēm. Šajā rakstā sīkāk pastāstīsim par duraka noteikumiem un spēles gaitu. Tāpat, esam sagatavojuši duraks online spēli, lai vari iepazīties ar kāršu spēles noteikumiem arī praksē!

Duraks jeb Cūkas – spēles sākums

Duraks tiek spēlēts ar pavisam parastu kāršu kavu, ko var nopirkt jebkurā grāmatnīcā, spēļu veikalā, internetā vai pat pārtikas veikalā. Pēc oriģinālajiem noteikumiem, cūkas tiek spēlētas ar 36 kārtīm – bez divniekiem, trijniekiem, četriniekiem un pieciniekiem. Spēlē var piedalīties no 2 līdz 5 dalībniekiem. Izņēmuma gadījumā spēlēt var arī 6 dalībnieki, bet tādā gadījumā pirmā gājiena veicējam ir lielāka priekšrocība. Jāpiemin, ka duraku var spēlēt arī ar pilnu 52 kāršu kavu – lielākoties tā pat ir daudz interesantāk. Jo vairāk kārtis, jo ilgāka un jautrāka spēle! Ja tiek izmantota visa kāršu kava, tad spēlē var piedalīties līdz pat 7-8 cilvēki. Duraka noteikumi ir ļoti vienkārši. Līdzīgi kā solitaire, zirnekļa pasjans un uno noteikumi

 

Duraka spēle sākas ar kāršu samaisīšanu. Pēc katras partijas ir vēlams kārtīgi izmaisīt kārtis – lai spēlētāju rokās nav manāmas iepriekšējās spēles ‘paliekas’. Katram spēlētājam tiek izdalītas sešas kārtis – dīleris dala pa divām vai trim kārtim pulksteņrādītāja virzienā. Kavas apakšējā kārts (var izmantot arī augšējo) tiek apgriezta un ar ‘seju’ uz augšu nolikta uz galda. Šī kārts nosaka konkrētās partijas trumpju mastu. Ja uz galda ir redzams pīķa 10, tas nozīmē, ka pīķa masta kārtis būs spēcīgākas par pārējām kārtīm. Atlikušo kāršu ‘čupiņu’ novieto uz atklātās kārts – šīs kārtis dalībnieki varēs pacelt pēc uzbrukumu veikšanas.

Duraks online

Duraka spēles gaita un noteikumi

Kāršu spēcīgums ir atbilstošs to oriģinālvērtībai – 2 ir vājākā kārts, bet dūzis – stiprākā. Ar trumpi var nokaut jebkuru citu kārti, izņemot citu augstāku trumpi. Tātad ar trumpju 10 nevarēs nokaut trumpju dāmu, bet varēs nokaut jebkuru trumpi zem 10 – 9, 8, 7, 6 utt.

 

Tā… kad kārtis ir izdalītas un to spēks saprasts, ir pienācis laiks sākt spēli! Kurš sāk pirmo gājienu? To varam nolemt paši savā starpā. Tautā pieņemts, ka cūku partiju sāk spēlētājs, kuram rokās ir mazākais trumpis. Gājiens, ko var saukt arī par uzbrukumu, tiek veikts pa kreisi no tā veicēja – spēle norisinās pulksteņrādītāja virzienā. Uzbrucējs var likt galdā jebkuru kārti, taču sākumā būtu prātīgāk atbrīvoties no vājākajām kārtīm. Ja spēlētājam rokās ir divas vienādas kārtis (piemēram, divi sešinieki), tos abus likt ‘galdā’ vienkopus. Jāpiemin latviešu slavenais teiciens “Galds nav speķis!”, kas nozīmē, ka galdā uzliktās kārtis nevar ņemt atpakaļ.

 

Kāvējs jeb persona, pie kuras tiek veikts gājiens, var izvēlēties – nokaut kārtis vai tās celt augšā. Kārtis var nokaut ar tā paša masta spēcīgākām kārtīm vai trumpīm. Ir divi veidi, kā tiek spēlētas cūkas – ar padošanu vai bez. Ja tiek spēlēts ar padošanu un kāvējam rokās ir tāda paša stipruma kārts, viņš/-a var gājienu padot tālāk nākamajam spēlētājam. Ja spēlētājs nolemj cīnīties, citi dalībnieki var piemest galdā redzamās kārtis. Kāvējam jācīnās ar ne vairāk kā 6 kārtīm – ja kāvējam rokās ir mazāk kā 6, galdā var tikt uzmestas tieši tik kārtis. Ja spēlētājs tiek galā ar visām kārtīm, tās tiek noliktas malā un kāvējs pārtop par uzbrucēju. Ja spēlētājs uzceļ kārtis, tad gājienu izdara nākamais dalībnieks pulksteņrādītāja virzienā.

 

Pēc katra gājiena dalībniekiem ir jāuzņem kārtis – tā, lai rokās būtu 6. Pirmais kārtis uzņem gājiena veicējs, pēdējais – kāvējs. Par “duraku” jeb zaudētāju paliek tas spēlētājs, kuram rokās vēl ir kārtis. Uzvar tas, kurš pirmais atbrīvojas no tām. 

Cūkas

Duraks online – spēlē arī internetā

Lai gan kāršu spēles vienmēr būs jautrāk spēlēt klātienē, kopā ar saviem draugiem, ģimeni un paziņām, tās var spēlēt arī internetā. Blekdžeks, bakara, uno, pasjans un duraks online ir pieejams simtiem, varbūt pat tūkstošiem dažādās mājaslapās. Arī tepat pie mums vari izmēģināt Latvijā un pasaulē populārākās kāršu spēles un iepazīties ar to noteikumiem. Duraks online ir lieliska izvēle, jo spēlēšanai nav nepieciešams pamest savu mājokli – paķer desmaizes, tēju, iekārtojies savā ērtajā dīvānā un mobilajā viedtālrunī atver duraku. Turklāt spēlēt vari pret programmatūru vai citiem svešiniekiem. Spēlītes internetā ir iemīļojuši miljoniem cilvēku no visas pasaules.

Bie­žāk uzdotie jautājumi

Duraks ir viena no vienkāršākajām kāršu spēlēm, ko dažu minūšu laikā var apgūt ikviens! Vienkāršākais veids, kā to iemācīties spēlēt, ir spēlēšana kopā ar saviem draugiem! Kāds jau vienmēr zina noteikumus! Ja nē, tad tos vari apgūt šajā rakstā!

Jā, protams. Cūkas var spēlēt ne tikai kopā ar saviem draugiem un ģimeni, bet arī internetā. Duraku var spēlēt gan no mobilā viedtālruņa, gan datora. Online vidē ir simtiem mājaslapu, kas piedāvā uzspēlēt duraku - arī mūsu vietne!

Nē, kāršu spēles duraks noteikti ne pa visam nav sarežģīti. Patiesībā šo seno kāršu spēli var apgūt vien dažu minūšu laikā!

Nē, šīs spēles pirmssākumi meklējami Krievijas impērijā 18. gadsimta beigās. Duraks joprojām ir ļoti iemīļota kāršu spēle Krievijā un visās post-padomju valstīs, Latvijā to skaitā.

Duraka noteikumos ir teikts, ka spēlei tiek izmantotas 36 kārtis, tādējādi no kāršu kavas noņemot 2, 3, 4 un 5. Protams, ka cūkas var spēlēt arī ar pilno 52 kāršu komplektu. Katram dalībniekam spēles sākumā tiek izdalītas 6 kārtis.

Jaunākās ziņas

No posts found!