Uno ir kāršu spēle, kas nekad nepieviļ! Uno spēj izgaismot mierīgu draugu vai ģimenes pasēdēšanu, garantējot jautrību un azartu. Uno ir jau gadsimtiem mīlēta spēle, kas ir populāra visā pasaulē. Šajā rakstā sīkāk apskatīsim uno kāršu spēles komponentes, spēles gaitu, kā arī noteikumus! Ja draugu starpā sanācis strīds par uno noteikumiem, tad iepazīsties ar rakstīto un izkliedē domstarpības, jo uno noteikumi ir ‘sasodīti’ vienkārši.
Uno kāršu komplekts – spēles komponentes
Uno kāršu kavā kopumā ir 112 kārtis. To sadalījums:
- 19 zilās kārtis: sanumurētas no 0 līdz 9;
- 19 zaļās kārtis: no 0 līdz 9;
- 19 dzeltenās kārtis: no 0 līdz 9;
- 19 sarkanās kārtis: no 0 līdz 9;
- 8 Skip jeb nākamā spēlētāja gājiena izlaišanas kārtis: divas no katras krāsas;
- 8 Reverse jeb virzienu mainošās kārtis: divas no katras krāsas;
- 8 Draw +2 kārtis: divas no katras krāsas;
- 4 Wild kārtis, ar kurām var mainīt krāsu;
- 4 Wild +4 kārtis: krāsas nomaiņa + nākamais spēlētājs uzņem četras kārtis;
- 4 brīvās jeb tukšās kārtis.
Uno var spēlēt no 2 līdz 10 spēlētājiem. Tieši tāpēc tā ir ideāli piemērota ballītēm un draugu vai ģimenes pasēdēšanām. Tāpat kā kāršu spēle Ēzelis, Dzērāji vai Cūkas. Noteikumos minēts, ka uno var spēlēt no 7 gadu vecuma, tomēr to visai viegli var apgūt arī gados jaunāki spēlmaņi.
Uno kāršu spēles sākums
Kāršu spēles parasti sākas ar dīlera jeb kāršu dalītāja noteikšanu. Draugu kompānijā šo pienākumu var piešķirt jaunākajam spēlētājam. Ja gribas, lai ir pavisam godīgi, tad katrs dalībnieks var no kāršu kavas izvilkt vienu kārti – tam, kuram mazākā kārts, tas ir dīleris. Pirms katras uno partijas kāršu kava ir kārtīgi jāizmaisa. Katram dalībniekam tiek izdalītas 7 kārtis. Atlikušās uno kārtis novieto vienā kaudzē ar “sejām” jeb apzīmējumiem uz leju. No kavas tiek izvilkta viena kārts un nolikta pa vidu. Tā būs kārts, kas kalpos kā sākuma punkts.
Uno noteikumi un spēles gaita
Uno noteikumi ir pavisam viegli – apgūstami burtiski 5 minūšu laikā! Tātad… Uno spēles pirmo gājienu izdara spēlētājs pa kreisi no dīlera. Ņemot vērā, ka uno ir jautra ballīšu spēle – gājienu var sākt arī jebkurš cits dalībnieks. Spēlētāji savu gājienu izdara viens pēc otra – pulksteņrādītāja virzienā. Katrā gājienā spēlētāji atbrīvojas no vienas kārts – no tās, kas sakrīt ar pēdējo kārti kaudzītē. Kārtij ir jāsakrīt ar krāsu, ciparu vai simbolu. Piemēram, ja ‘galdā’ ir zaļa kārts ar ciparu 5… Nākamajam spēlētājam ir vairākas opcijas. Divas primārās ir: 1) uzlikt jebkuras vērtības zaļu kārti; 2) uzlikt jebkuras krāsas kārti ar ciparu 5. Ja Tev nav ne viena, ne otra kārts, tad jaķeras pie plāna “C” – Wild kārtīm. Melnās Wild kārtis var likt virsū jebkurai kārtij, kamēr Reverse, Skip un Draw Two ir noteikta krāsa.
Ja spēlētājam nav neviena atbilstoša kārts, tad ir jāuzceļ viena no neizspēlēto kāršu kaudzes. Ja paceltā kārts ir derīga, tad to var izmantot gājienam, ja nē, tad dalībnieks to patur un gājienu veic nākamais spēlētājs.
Brīdi, kad Tavās rokās ir palikušas divas kārtis, visi dalībnieki sarosīsies un cerēs uz kļūdīšanos! Kādu? Liekot galdā vienu no šīm abām kārtīm, obligāti ir jāpasaka “UNO!”. Ja dalībnieks nepasaka “UNO!” un kāds to “uzķer”, tad šim spēlētājam ir jāuzņem divas kārtis. Citās spēles versijās pat ir jāuzņem četras kārtis. Ja Tu neesi pateicis “UNO!”, bet esi ticis jau līdz savam nākamajam gājienam, Tev vairs nevar “piesieties” par to. Spēle ir beigusies, kad kādam no dalībniekiem vairs rokās nav neviena kārts. Protams, citreiz kompānija vienojas, ka spēle noritēs tik ilgi, kamēr tiks noteikts viens zaudētājs. Ir iespējams spēlēt arī ar punktu skaitīšanu – brīdī, kad viens spēlētājs ir uzvarējis, pārējie dalībnieki saskaita savus punktus. Respektīvi – kam rokās visvairāk kārtis, tas, visticamāk, ir zaudējis.
Uno īpašās kārtis
Uno tik aizraujošu padara tieši īpašās kārtis – Skip, Reverse, Draw Two, Wild, Wild Draw Four. Katrai kārtij ir savi noteikumi – par tiem sīkāk turpinājumā.
‘Skip’ Kārts
Uno kavā ir 8 ‘Skip’ kārtis – 2 no katras krāsas. Ja Tu izspēlē šo kārti, tad nākamajam spēlētājam ir jāizlaiž gājiens. Gājiena izlaišanas kārti var likt tikai uz atbilstošo krāsu vai uz citu ‘Skip’ kārti.
’Reverse’ kārts
Reverse kārts, uz kuras ir attēlotas divas bultiņas, maina spēlētāju gājienu virzienu. Ja parasti uno spēle norit pa pulksteņrādītāja virzienu, pēc šīs kārts likšanas galdā gājieni norit pretēji tam. Reverse kārti var likt galdā, ja sakrīt krāsa vai, ja galdā jau ir kāda cita Reverse kārts.
’Draw Two’ Kārts
Ja tu galdā liec kādu no astoņām ‘Draw Two’ jeb +2 kārtīm, tad nākamajam dalībniekam ir jāuzceļ divas kārtis un jāizlaiž gājiens. Arī šo kārti var izspēlēt tikai tad, ja tā sakrīt ar iepriekšējās krāsu vai citu +2 kārti.
’Wild’ kārts
Melno ‘Wild’ kārti izmanto, lai nomainītu kāršu kaudzes krāsu. Piemēram, Tev nav ne atbilstošas krāsas, ne cipara kārts, tāpēc Tu galdā liec ‘Wild’ kārti, lai nomainītu krāsu uz sev izdevīgāku. ‘Wild’ kārti var likt uz visām kārtīm, izņemot melnajām kārtīm – ‘Wild’ un ‘Wild Draw Four’. Jāatzīst, ka draugu lokā šo pēdējo noteikumu var arī neievērot.
’Wild Draw Four’ Kārts
‘Draudzības iznīcinātāja’ kārts jeb ‘Wild Draw Four’. Kad šī kārts tiek likta galdā, nākamais dalībnieks lej gaužas asaras, jo rokās jāuzņem četras kārtis un jāizlaiž gājiens. Šīs kārts licējs var izvēlēties arī turpmāko krāsu. Svarīgi piebilst, ka +4 kārti var likt galdā tikai tad, ja Tev rokās nav neviena cita izmantojama kārts! Ja dalībniekam, kuram ir jāuzņem 4 kārtis, ir aizdomas, ka tu melo, viņš/-a var pieprasīt uzrādīt Tavas kārtis! Ja Tu tiec pieķerts melos, tad četras kārtis ir jāuzņem vien pašam.
Wild ‘Tukšās kārtis’
Mūsdienu uno kāršu komplektos ir atrodamas četras melnās ‘Wild’ kārtis, kas nav pieskaitāmas ne pie parastām ‘Wild’ vai ‘Wild+4’ kārtīm. Šīs kārtis var uzskatīt kā ‘Jokerus’. Parasti uz vienas no šīm četrām kārtīm ir norādīts kāds no diviem apzīmējumiem: 1) Switch Cards jeb samainīt kārtis; 2) Shuffle Cards – samaisīt kārtis. Switch Cards nozīmē to, ka dalībnieks var izvēlēties vienu no spēlētājiem, ar kuru apmainīties ar kārtīm. Tikmēr Shuffle Cards nozīmē to, ka visi dalībnieki noliek savas kārtis, tās tiek samaisītas un izdalītas katram spēlētājam vienādā skaitā. Tikmēr atlikušās trīs tukšās kārtis var izmantot pēc saviem ieskatiem, piemēram, izdomājot paši savus noteikumus. Tāpat, ar kādu no šīm trīs kārtīm, var aizvietot pazaudētu kārti – tukšajā vietā ieraksti, kas šī ir par kārti.
Spēlēšana ar punktiem
Lai gan tas nav tik populāri, ir cilvēki, kas spēlē uno ar punktu skaitīšanu. Ir divas vienkāršas punktu skaitīšanas versijas:
- Pirmais spēlētājs, kas ir atbrīvojies no visām kārtīm, iegūst punktus par pārējo dalībnieku kārtīm. Uzvarētājs tiek noteikts ar vairāku spēļu palīdzību. Pirmais, kurš sakrāj 500 punktus ir uzvarētājs;
- Tiek skaitīts zaudētāju punktu skaits. Spēle beidzas, kad kādam no dalībniekam ir 500 punkti. Uzvar tas, kuram ir vismazāk punktu. Protams, ka 500 punktu robežu var pamainīt pēc saviem ieskatiem.
Punktu sistēma:
- 0-9 punkti par parastajām kārtīm, kas apzīmētas ar cipariem. Punktu skaits atbilst kārts nominālvērtībai;
- 20 punkti par +2, Skip un Reverse kārti;
- 50 punkti par Wild, Wild+4 kārti.
Savi īpašie uno noteikumi
Šajā rakstā esam pastāstījuši par oficiālajiem uno noteikumiem, taču varam apgalvot, ka citreiz spēle ir jautrāka ar pašizdomātiem nosacījumiem. Ja kādreiz esi spēlējis uno ar kompāniju ārpus sava draugu loka, tad noteikti zini, ka katrai grupai ir kādi savi uno noteikumi. Bieži vien šādi ‘īpašie’ noteikumi rada lielas diskusijas. Mēs rekomendējam noteikumus izrunāt pirms spēles sākuma.
Biežāk uzdotie jautājumi
Nē, uno ir viena no vienkāršākajām kāršu spēlēm, ko dažu minūšu laikā var iemācīties jebkurš interesents.
Uno spēlē katram dalībniekam tiek izdalītas 7 kārtis. Spēlēšana notiek pulksteņrādītāja virzienā.
Nevarētu teikt, ka uno spēlēi ir kāda konkrēta stratēģija - rezultāts bieži vien ir atkarīgs no Tavas veiksmes. Lai palielinātu savu uzvaras koeficientu, centies domāt līdzi kārtīm, cenšoties paredzēt, kas ir citu dalībnieku rokās.
Uno kārtis ir dārgākas par parasto kāršu kavu, taču ne daudz. Vidēji uno komplekts maksā 5 līdz 20 eiro.
Uno var spēlēt no 2 līdz 8 cilvēkiem. Noteikumos teikts, ka šī kāršu spēle ir piemērota cilvēkiem, kas sasnieguši vismaz 7 gadu vecumu.
Jaunākās ziņas
No posts found!