ezeli karsu spele

Ēzelis ir kāršu spēle, kas dažam labam vaigā liek iemirdzēties nostaļģiskam smaidam. Kāršu mainīšana ar trīcošām rokām, milzīgā adrenalīna doza un stress, kam seko plaukstas blieziens pa galdu, pa virsu birstot pārējām rokām: “BAM!”. Jā… Ēzeļiem noteikti ir savā veidā īpatnēja burvība. Ēzelis, līdzīgi kā duraks, bija viena no padomju bērnu iemīļotākajām spēlēm. Arī pēc-padomju paaudze to ir iemācījušies no saviem vecākiem, bet kā ir ar nākamo? Būtu grēks, ja šī jautrā kāršu spēle tiktu pamesta novārtā un aizmirsta uz visiem laikiem! Tieši tāpēc šajā rakstā sīkāk pastāstīsim par kāršu spēli Ēzelis un tās noteikumiem.

kāršu spēle ēzelis

Ēzelis kāršu spēles sākums

Kāršu spēle Ēzelis ir elementāra – to no ‘nulles’ var apgūt vien dažu minūšu laikā. Ēzeli var spēlēt no 3 līdz 8 dalībniekiem – visjautrāk būs ar 5-6 cilvēkiem. Spēlei tiek izmantota daļa no parastās kāršu kavas. Kāršu daudzums ir atkarīgs no spēlētāju skaita. Katram spēlētājam tiek atlasītas četras vienāda stipruma kārtis. Piemēram, ja spēlē piedalās pieci cilvēki, tad tiek atlasīti četri dūži, karaļi, dāmas, kalps un 10. Vēl spēlei var noderēt lapa un pildspalva. 

Pirms ēzelis spēles sākuma nepieciešams kārtīgi samaisīt kārtis – šis ir ļoti svarīgs solis. Kāršu dalītāju varat noteikt savā starpā. Tas nav pārāk nozīmīgi. Pēc katras partijas par dīleri var iecelt zaudētāju. Kāršu dalītājs katram spēlmanim izdala četras kārtis. 

kāršu spēles

Ēzelis – spēles gaita un noteikumi

Pēc kāršu izdalīšanas, katrs dalībnieks var pacelt kārtis un aplūkot tās. Ēzelis kāršu spēles mērķis ir sakrāt četras vienādas kārtis. To, kuras ‘zīmītes’ krāt, parasti nolemj pašā sākumā, bet jebkurā mirklī to var arī izmainīt.

Spēle var sākties! Savā starpā nolemiet, kurš veiks pirmo gājienu. Katrā gājienā dalībniekiem ir jāizvēlas, no kuras kārts tas vēlas atbrīvoties un, neatklājot to pārējiem spēlētājiem, jāpadod tā kaimiņam pa kreisi jeb pulksteņrādītāja virzienā. Arī blakus sēžošais spēlētājs pretī sniedz vienu kārti. Tā dalībnieki turpina apmainīties ar kārtīm, kamēr kādam rokās ir četras vienādas kārtis. Šis spēlētājs galdā sit plaukstu, bet pārējie pēc iespējas ātrāk virsū sit savējo. Pats lēnākais tiek ‘kronēts’ par ĒZELI.

 

Jāpiebilst, ka spēle ir daudz interesantāka, ja ēzelis tiek noteikts pēc vairāku partiju izspēlēšanas. Par katru zaudējumu spēlētājam tiek piešķirts viens burts no vārda “Ēzelis”. Pirmais, kurš sakrāj pilnu vārdu, ir zaudējis un var tikt saukts par ēzeli. Spēle ir vēl jautrāka, ja pirms spēles zaudētājam tiek izdomāts kāds uzdevums. Piemēram, veikalā uzstāties ar kādu jautru dziesmu.

 

Tagad, kad esam pastāstījuši par ēzeļu noteikumiem un spēles gaitu, iespējams saproti, kas šo spēli padara tik aizraujošu un jautru… Jau no pirmajām sekundēm spēlētāji baidās, ka kādam ir četras vienādas kārtis un ķermenis ir pilnībā gatavs triekt plaukstu pret galdu. Citreiz viens otru var paāzēt ar asām roku kustībām. Jāpiebilst, ka kopā ar draugiem aizraujošas ir arī uno un ‘1000‘ spēles, kamēr vienatnē varam ieteikt Solitaire un Solitaire Spider.

Biežāk uzdotie jautājumi

Jā, Ēzelis ir ārkārīgi vienkārša kāršu spēle, kuras noteikumus var izklāstīt un saprast vien pāris minūšu laikā. Ēzelis ir piemērota gan bērniem, gan pieaugušajiem. 

Ēzeļos izmantotais kāršu skaits ir atkarīgs no spēlētāju daudzuma. Par katru dalībnieku tiek izmantotas četras vienāda spēcīguma kārtis. Piemēram, ja piedalās četri cilvēki, tad tiek izmantoti četri dūži, karaļi, dāmas un kalpi. 

Kāršu spēle ēzelis ir piemērota no 3 līdz 8 dalībniekiem. Visjautrāk būs, ja spēlēs 5-6 cilvēki.

Jaunākās ziņas

No posts found!